Układy formalne

Układy formalne::Tul

Starożytne prawo Orientu było bardzo podobne do prawa Hamurabiego: „oko za oko, ząb za ząb” i było bardzo rygorystycznie przestrzegane, nawet jeśli śmierć spowodowana była przez przypadek. W takich okolicznościach, kiedy obecny system wolnej walki nie był jeszcze tak rozwinięty, niemożliwością było aby studenci sztuk walki mogli skutecznie ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności w realnej walce. W takim celu zostały stworzone systemy ćwiczeń wykorzystujące i rozwijające całą gamę ćwiczeń podstawowych (fundamentalnych). Właśnie układy formalne spełniają w Taekwon-do taka rolę. Łączą ćwiczenia fundamentalne ataku i obrony w logiczne sekwencje. Ćwiczący wyobrażając sobie kilku bądź kilkunastu przeciwników, wykonuje różnorodne bloki, przejścia i kontrataki. Rozwijając przy tym poprawność techniczną, siłę dynamiczną, równowagę, kontrolę oddechu, rytm i płynność poruszania się, łączy to wszystko w jedną spójną całość. Układy formalne dają również możliwość opanowania niektórych technik w sytuacji, gdy nie może to zostać osiągnięte na drodze walk treningowych lub ćwiczeń podstawowych. O ile walka daje pewien pogląd na temat zaawansowania ucznia, układy formalne są bardziej krytycznym wyznacznikiem dla oceny techniki. Układy formalne dają również jedyną możliwość kontynuowania rozwoju fizycznego w bardzo zaawansowanym wieku, kiedy ciało nie pozwala na forsowny trening efektownych technik.

Podczas wykonywania układów powinniśmy pamiętać o poniższych zasad:

  • układ zaczyna się i kończy dokładnie w tym samym miejscu, jest to jeden z wyznaczników poprawności wykonania
  • przez cały czas wykonywania układy należy utrzymywać poprawne pozycje i ustawienia ciała
  • mięśnie powinny być napinane i rozluźniane w odpowiednich momentach
  • poszczególne ruchy powinny być wykonywane rytmicznie lecz bez zbędnego napinania mięśni. Ruchy powinny być przyspieszane i zwalniane zgodnie z instrukcjami
  • każdy układ powinien być opanowany do perfekcji zanim rozpocznie się naukę kolejnego
  • adept powinien dokładnie znać cel każdego ruchu. Każda technika powinna być wykonywana z pełną dozą realizmu
  • każda technika obrony i ataku powinna być wykonywana z taką samą siłą zarówno przez prawą jak i lewą rękę i stopę.

Istnieją 24 układy formalne – po jednym na każdą godzinę doby: od Chon-Ji do Ton-Il. Każdy układ nosi nazwę pochodzącą od imienia jakiejś postaci lub nazwy jakiegoś wydarzenia z historii Korei.

Brak możliwości komentowania.