Filozofia Taekwon-do

Filozofia Taekwon-do

 

Czym jest Taekwon-do?

Taekwon-do jest współczesną wersją starej orientalnej sztuki samoobrony, zwaną również walką bez broni. Pierwsza wzmianka o tej sztuce walki pochodzi sprzed 1300 lat z Korei, gdzie zwana była pod nazwą Taek Kyon. Była to forma walki za pomocą nóg do której, na przestrzeni wieków, włączono również techniki ręczne. Połączenie tych dwóch rodzajów walki stało się znane pod nazwą Taekwon-do. W bardziej zaawansowanych technikach, w dalszym ciągu kluczowe jest użycie nóg. Dzięki temu Taekwon-do jest bardziej skuteczne i spektakularne niż inne orientalne sztuki samoobrony, z uwagi na fakt, że nogi dysponują większą siłą i zasięgiem niż ręce.

Znaczenie Taekwon-do

Koreańskie słowo „TAE” oznacza kopnięcie, skok, krok lub lot stopy. „KWON” oznacza cios, uderzenie ręką lub pięścią. „DO” oznacza sztukę, technikę lub sposób. Mówiąc prościej, Taekwon-do jest to metoda walki bez użycia broni, opracowana jako sztuka samoobrony. Choć ta sztuka walki nie ma sobie równych pod kątem techniki i siły, dyscyplina jakiej wymaga, a także technika i trening mentalny z nią związane stanowią budulec silnego poczucia sprawiedliwości, męstwa, pokory i stanowczości. Uwarunkowania mentalne, jakie związane są z tą sztuką pozwalają na oddzielenie tych, którzy chcą praktykować ją w sposób rzetelny, zgłębiając wy te aspekty sztuki, które związane są z walką od tych, którzy szukają jedynie ciekawych wrażeń. Oczywiście, istnieje zagrożenie, że źle użyta, sztuka ta może okazać się śmiertelną bronią. Dlatego też konieczny jest trening mentalny, który ma za zadanie uchronić ucznia przez nieprawidłowym wykorzystaniem nabytych umiejętności.

Wskazówki dla trenujących Taekwon-do

Poniższe reguły Taekwon-do są również zasadami, jakimi powinni w swoim życiu kierować się uczniowie, którzy poważnie traktują poznawaną sztukę walki:

  • Bądź gotów podążać obraną drogą, nawet jeżeli jest ona ciężka do przejścia i rób rzeczy, które są tego warte nawet jeżeli są one trudne.
  • Bądź delikatny w stosunku do słabych i twardy wobec silnych.
  • Zadowalaj się tym, co posiadasz w zakresie pieniędzy i statusu, ale nigdy w zakresie umiejętności, techniki.
  • Doprowadź do końca wszystko, za co się zabierasz, niezależnie czy jest to coś dużego czy małego.
  • Bądź nauczycielem dla innych niezależnie od ich religii, rasy lub ideologii.
  • Niech represje i groźby nie powstrzymują cię od walki o słuszną sprawę.
  • Podejścia i umiejętności nauczaj raczej swoimi czynami niż słowami.
  • Bądź zawsze sobą, niezależnie od zmieniających się okoliczności.
  • Bądź wiecznym nauczycielem, który uczy swoim ciałem, kiedy jest młody, słowami, kiedy jest stary i zasadami moralnymi po swojej śmierci.

Kredo uczniów

Fizyczny i mentalny rozwój oparty na duchu Taekwon-do. Trwać ze sobą w przyjaźni i tworzyć silną grupę. Nigdy nie walczyć dla osiągnięcia celów egoistycznych.

Brak możliwości komentowania.